Skip to content
KORNDEX – Home

Optimally prepared.

Primer

Smooth primer surfacer and primer before the top coat – dry with mesh or wet with sheets.

2 work stepsGrit P320 to P600Car paint starter set €69.90

The film

Sanding for primer

Dry with mesh or wet with sheets – ready for base coat at P500 to P600.

How to go about it

3 stages from coarse to fine – and where you start depending on the condition of the surface.

From raw to finished

  1. Grey primer surfacer being sanded with a random orbital sander

    Stage 1: Sand primer surfacer

    P320 – P400

  2. Smoothly sanded primer surfacer on the side panel

    Stage 2: Ready for solid colour

    P400 – P500

  3. Primer surfacer being wet-sanded with a foam sanding pad

    Stage 3: Ready for base coat

    P500 – P600

The whole grit sequence

Work steps

2 steps in working order – from coarse to fine. For each step, the grits and the matching product.

  1. 1

    Sand primer surfacer

    Dry with dust extraction, evenly.

    Tip: Let the primer surfacer cure completely; if the disc clogs straight away, it is still too soft. In the system: Sand primer surfacer & primer →

  2. 2

    Paint preparation

    Fine enough for top coat and clear coat.

Dashed grits belong to the work step but are not yet in the range for Primer – the link explains what the grit does.

The whole sequence at once

3 grits, 1 × smallest pack each: PRO NET 150 (10 pcs) P320 · P400, PRO SHEET 230 × 280 wet (25 pcs) P600.

Or as a set: Car paint starter set (P120–P600) for €69.90 →

incl. VAT, plus shipping

Matching products

6 products for Primer – recommended ones first, each card starts with the grit you need first here.

Abrasives

  • PRO NET 150

    P320KORNDEX
    Bestseller
    P80–P400
    Grit
    150 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €24.90

    €0.50 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO SHEET 230 × 280 wet

    P400KORNDEX
    P400–P2000
    Grit
    230 × 280 mm
    Dimensions
    25 pcs
    Contents
    €19.90

    €0.80 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO CUT 150

    P320KORNDEX
    Bestseller
    P80–P600
    Grit
    150 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €24.90

    €0.50 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO FILM 150

    P320KORNDEX
    Bestseller
    P240–P1500
    Grit
    150 mm
    Diameter
    10 pcs
    Contents
    €15.90

    €1.59 / pc · incl. VAT, plus shipping

Accessories · Sets & bundles

  • Guide coat powder

    GUIDEKORNDEX
    100 g cartridge + applicator
    Contents
    €24.90

    €249.00 / kg · incl. VAT, plus shipping

  • Car paint starter set

    KORNDEXSTARTER SETKORNDEX
    Bestseller
    P120–P600
    Grit
    150 mm
    Diameter
    60 PRO CUT 150 discs
    Contents
    €69.90

    incl. VAT, plus shipping

What matters with Primer

What counts beyond the grit – technique, typical defects and the related guides.

FAQ on Primer

Which grit do I use on primer surfacer before the top coat?

For solid colour P400 to P500, before base coat plus clear coat P500 to P600 – dry with mesh and dust extraction, or wet with sheet and block.

Sand primer surfacer dry or wet?

Dry with mesh and dust extraction is faster, the primer absorbs no water and you can see straight away how far you have got. Wet with sheets works without dust; then let the primer dry completely before painting.

Why do sanding scratches in the primer show after painting?

Usually the primer was finished too coarse or sanded too early: if it has not fully cured, it later sinks back into the scratches. So respect the drying time, work with guide coat and sand to P400–P500 before the top coat, and to P600 under base coat.

Still unsure?

The abrasive finder asks about your machine and goal – the material is already set – and tells you the product and grit.

Find abrasives for Primer →