Skip to content
KORNDEX – Home

Naturally strong results.

Wood

Coarse, intermediate and fine sanding for solid wood, furniture, doors and floors – plus stripping old varnish and stain. For joiners, cabinet makers and DIYers.

5 work stepsGrit P80 to P320With old paint from P40Wood starter set €49.90

The film

Sanding for wood

From rough to perfect: P80, P120, P180, P240 – always with the grain, never skip a grit.

How to go about it

3 stages from coarse to fine – and where you start depending on the condition of the surface.

From raw to finished

  1. Coarse sanding a weathered oak board

    Stage 1: Rough sanding

    P80 – P120

  2. Smoothly sanded wood surface after the intermediate sanding

    Stage 2: Intermediate sanding

    P120 – P180

  3. Fine sanding an oak board by hand with a sanding block

    Stage 3: Fine sanding

    P180 – P240

The whole grit sequence

Where do I start?

The starting grit depends on the condition of the surface – not everyone starts at step 1.

Starting grit by initial condition for Wood
Initial conditionStarting gritStart
Old varnish, stain or paintThin varnish: P60 is enough.P40from step 1 ↓
Sawn wood with saw marksP80from step 2 ↓
Weathered grey wood outdoorsDown to fresh, light-coloured wood.P80from step 2 ↓
Planed wood, new boardP120from step 3 ↓
Sound finish, just recoatingJust key it until everything is matt.P180from step 4 ↓
VeneerNever coarser – the face veneer is often thinner than 1 mm.P180from step 4 ↓

Work steps

5 steps in working order – from coarse to fine. For each step, the grits and the matching product.

  1. 1

    Strip paintOnly with old paint

    Remove old varnish, stain and paint – until bare wood shows everywhere again.

    Move on when: No glossy or coloured patches left, not even in the pores.

    Tip: First go coarse down to bare material, then one grade finer over the whole surface – otherwise the P40 scratches show through primer, paint or oil. In the system: Remove old paint & rust →

  2. 2

    Rough sanding

    Remove unevenness and saw marks.

    Move on when: No saw marks, dents or stains left – the surface is flat and evenly matt.

    Tip: Always sand with the grain and dust off the surface between grits – otherwise a broken-off coarse grain drags scratches through the fine finish. In the system: Pre-sand and intermediate-sand wood →

  3. 3

    Intermediate sanding

    Remove the marks from coarse sanding and smooth the surface.

    Move on when: No scratches from the previous grit under raking light – a pencil grid drawn beforehand shows where you have already sanded.

  4. 4

    Fine sanding

    Ready for oil, wax or varnish – finer than P240 closes the pores.

    Move on when: Smooth to the flat of your hand, no scratches visible when wiped damp. Remove dust thoroughly.

    Tip: Before the last sanding pass, dampen with a wet cloth and let it dry: you then sand off the raised fibres once, instead of after the first coat. In the system: Fine-sand wood →

  5. 5

    Between coats

    Once dry, lightly key by hand so the next coat adheres – with a block and strip you are less likely to sand through than with a machine.

    Move on when: The coat is evenly matt everywhere without sanding through – then remove the dust and apply the next coat.

Dashed grits belong to the work step but are not yet in the range for Wood – the link explains what the grit does.

The whole sequence at once

4 grits, 1 × smallest pack each: PRO CUT 150 (10 pcs) P80 · P120 · P180 · P240.

Or as a set: Wood starter set (P80–P240) for €49.90 →

incl. VAT, plus shipping

Matching products

9 products for Wood – recommended ones first, each card starts with the grit you need first here.

Abrasives

  • PRO CUT 150

    P80KORNDEX
    Bestseller
    P80–P600
    Grit
    150 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €24.90

    €0.50 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO STRIP 70 × 420

    P80KORNDEX
    P80–P400
    Grit
    70 × 420 mm
    Dimensions
    25 pcs
    Contents
    €22.90

    €0.92 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO ROLL 115

    P80KORNDEX
    P80–P400
    Grit
    115 mm × 25 m
    Dimensions
    €34.90

    €1.40 / m · incl. VAT, plus shipping

  • PRO CUT 125

    P80KORNDEX
    P60–P400
    Grit
    125 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €19.90

    €0.40 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO FLEECE

    KORNDEX
    152 × 229 mm
    Dimensions
    10 pcs
    Contents
    very fine (grey)
    Type
    €14.90

    €1.49 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO NET 150

    P80KORNDEX
    Bestseller
    P80–P400
    Grit
    150 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €24.90

    €0.50 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • SOFT FINISH

    P400KORNDEX
    Bestseller
    P400–P2000
    Grit
    150 mm
    Diameter
    10 pcs
    Contents
    €14.90

    €1.49 / pc · incl. VAT, plus shipping

Machines · Sets & bundles

  • KORNDEX EX 150

    KORNDEX EX 150 with extraction hose on the workbench, with P120, P240 and P400 sanding discs in front
    New
    150 mm
    Diameter
    €149.00

    incl. VAT, plus shipping

  • Wood starter set

    KORNDEXSTARTER SETKORNDEX
    P80–P240
    Grit
    40 PRO CUT 150 discs, 25 PRO STRIP strips
    Contents
    €49.90

    incl. VAT, plus shipping

What matters with Wood

What counts beyond the grit – technique, typical defects and the related guides.

Tips from the workshop

  • 01

    Surfaces with the random orbital sander

    Tabletops, doors and stair treads with the random orbital sander: 5 mm orbit for stock removal, light pressure with fine grits. Let the machine do the work – pressure creates heat and pigtails. Whole plank floors are quicker with a floor sander; the random orbital does the edges.

  • 02

    Edges and profiles by hand

    No round disc reaches into corners, profiles and edges: put a sanding strip on the hand sanding block, wrap roll around a shaped block. Always sand with the grain.

  • 03

    Don't skip grits

    The next grit is at most twice as fine: P80 → P120 → P180 → P240. Jump straight from P80 to P240 and you will see the coarse scratches under oil or varnish at the latest.

  • 04

    Extract the dust

    With dust extraction the grain cuts for longer and you can see the surface. Oak and beech dust is classed as carcinogenic – extraction and an FFP2 mask are a must.

  • Sanded through – primer, wood or chipboard is exposed

    The colour suddenly changes on edges and curves; on veneer, a different wood grain or glue shows through.

    Usually: The machine was tilted, or put down or lifted off with the pad running – then the edge of the pad cuts in at one spot.

  • The disc no longer cuts, it smears

    Same pressure, same speed – and still nothing happens; the surface gets warm, and there are shiny patches or lumps on the disc.

    Usually: Worked without dust extraction: the dust clogs the grains before they are blunt.

  • The surface goes wavy, edges get rounded

    Under raking light or with a long straightedge, shallow hollows show up; edges that should be crisp have gone soft.

    Usually: The backing pad was tilted or put down with the machine running.

  • Wood feels rough after the first coat

    The surface was sanded smooth and is rough again after the first coat.

    Usually: Water-based varnish or stain raises the wood grain.

  • The new paint won’t stick or beads off

    The fresh coat pulls together, beads off in places or can later be lifted with a fingernail.

    Usually: Shiny spots were left – anything still shiny has not been keyed and gives the paint nothing to hold on to.

FAQ on Wood

Which grit do I start with on wood?

On raw, planed wood with P80 or P120; on old varnish and stain with P40 to P60. Start only as coarse as necessary – every coarse grit has to be sanded out again by the ones that follow.

How fine do I sand before oil, wax or varnish?

Before oil and wax, P180 to P240 is enough – finer closes the pores and the wood absorbs less oil. Before varnish P240; between coats, lightly key with P240 to P320.

Sand with or across the grain?

By hand, always with the grain, otherwise cross-grain scratches remain visible. With a random orbital sander the direction hardly matters, because it sands in small circles.

Random orbital or orbital sander for wood?

For large surfaces, the random orbital sander: it removes material faster, and because the disc also rotates, it leaves no visible sanding pattern. The orbital sander with its square pad gets into corners and along edges the disc cannot reach – many people have both.

Softwood or hardwood – do I sand differently?

Softwood such as pine and spruce sands quickly, but the soft growth rings wear away easily: light pressure, don't start too coarse – P120 is often enough. Hardwood such as oak and beech takes more time per grit but is more forgiving.

How many sanding discs do I need for a table?

For a tabletop of about two square metres, allow two to four Ø 150 mm discs per grit – more in the coarse grit if there is old varnish, because it clogs the disc. A pack of 10 per grit covers a table, door or chest of drawers with some to spare.

Can I wet-sand wood?

Better not with water: it raises the grain and swells the wood. The exception is oil – you can wet-sand the last coat of oil in with P320 to P400 or non-woven abrasive. The sanding dust mixes with the oil and fills the pores, leaving the surface especially smooth.

Why does wood feel rough again after the first coat?

Water in the varnish or stain raises the wood fibres. The fix: dampen the finished sanded surface beforehand, let it dry and go over it again with P180 to P240. Between coats, a light sand with P240 to P320 is then enough.

Still unsure?

The abrasive finder asks about your machine and goal – the material is already set – and tells you the product and grit.

Find abrasives for Wood →